Terapia dzieci z autyzmem – Szczecin

Nie ma jednej sprawdzonej i skutecznej metody w terapii dzieci z autyzmem. Każda z metod pracy skupiona jest na konkretnych celach. Ogólnie ujmując problem mają one służyć przede wszystkim rozwojowi dziecka. Ich stosowanie ma poprawić ogólne funkcjonowanie człowieka dotkniętego autyzmem. Niestety, droga do osiągnięcia sukcesu bywa często bardzo długa. Obrany przez terapeutę czy też rodzica cel bywa zdobywany małymi krokami, niekiedy ledwo zauważalnymi, co w konsekwencji może prowadzić do zniechęcenia i zaniechania podjętych działań. Zauważalny jest fakt, że nie wszystkie metody stosowane w terapii są właściwe dla wszystkich podopiecznych. Dzieje się tak, ponieważ każde dziecko to indywidualny przypadek wymagający specjalnej uwagi. Podstawą każdej terapii jest trafnie postawiona diagnoza, która powstaje m.in. poprzez wnikliwą obserwację zachowań dziecka. Następnie, to w jej oparciu zostaje tworzony program edukacyjny oraz program integracji sensorycznej. Należy pamiętać, że terapia dzieci z autyzmem powinna być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. W procesie edukacji i wychowania dzieci z zaburzeniami autystycznymi można np. wykorzystywać tylko wybrane elementy dostępnych metod.

Istotnym warunkiem sukcesów terapeutycznych jest również współpraca pomiędzy terapeutą a rodzicami dziecka. Oczywisty jest fakt, że edukacja i wychowanie to proces nierozerwalnie związany ze wszystkimi dziedzinami życia. Zatem, zachodzi zarówno w szkole jak i w domu rodzinnym dziecka. Rodzic także może występować w roli terapeuty swojego syna czy córki będąc wspieranym przez doświadczonego pedagoga. Z drugiej strony rodzic stanowi dla terapeuty cenne źródło informacji o dziecku i jego potrzebach.

Podsumowując zaznaczę jeszcze raz, że terapia dzieci z autyzmem to ciąg działań, których skuteczność zależy przede wszystkim od ich regularności. Tylko konsekwentne, ukierunkowane działania, skierowane na konkretne cele mogą przynieść oczekiwane efekty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz